Uczniowie klas szóstych i siódmych, wraz z opiekunami, nowy rok szkolny rozpoczęli udaną wycieczką edukacyjną do Ojcowskiego Parku Narodowego.
11-13 września, to czas, który spędziliśmy poznając jeden z najciekawszych regionów Polski – Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz Kraków – dawną stolicę Polski.
A oto przed Wami Jura Krakowsko-Częstochowska widziana naszymi okiem.
Jej najciekawsze miejsca i szlaki, które udało nam się zobaczyć i zdobyć
Ojców i jaskinia Łokietka
Ojców to mała wioska położona w dolinie Prądnika, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest sercem najmniejszego w Polsce parku, czyli Ojcowskiego Parku Narodowego. Ze względu na dużą popularność wraz z całą doliną wyłączono go z ruchu samochodowego. Trzeba, więc zostawić swój pojazd na dużym parkingu na obrzeżach wioski i udać się dalej pieszo.
(Podczas wycieczki pieszej z przewodnikiem podziwialiśmy malowniczą Dolinę Prądnika. Mogliśmy tam zobaczyć ostańce skalne o charakterystycznych kształtach i nazwach. Kuszeni bogactwem fauny i flory słuchaliśmy o zjawiskach krasowych, rozpoznawaliśmy niektóre gatunki roślin i drzew. Cieszyliśmy oczy ruinami zamku w Ojcowie, pięknymi skałami, Bramą Krakowską, Igłą Deotymy oraz Źródełkiem Miłości. W Grocie Łokietka obserwowaliśmy wspaniałe stalagmity i stalaktyty, nie zabrakło też elementu historycznego, bowiem wysłuchaliśmy legendy o ukrywającym się tutaj w ok. 1300 roku Władysławie Łokietku, którego ścigały wojska króla czeskiego Wacława II).
Zamek w Pieskowej Skale i Maczuga Herkulesa
Zamek w Pieskowej Skale powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica, a w XVII w rozbudowano go i stał się prawdziwą renesansową rezydencją. Obecnie jest bardzo dobrze zachowany, mieści się w nim muzeum, które udostępniono dla turystów. My byliśmy
Kraków
Kraków przywitał nas serdecznie piękną pogodą, niezwykłym klimatem i mnogością zabytków: Ratusz, Brama Floriańska, Barbakan… Zwiedzi
liśmy Wawel, zobaczyliśmy groby królewskie i Dzwon Zygmunt. Odwiedziliśmy kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza.
W Krakowie odnaleźliśmy także okazały pomnik Adama Mickiewicza.
Zamek w Ogrodzieńcu
Zamek w Ogrodzieńcu to chyba jeden z najładniejszych i najbardziej znanych zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jednocześnie to największa warownia w tym regionie. Położony na Górze Janowskiego, otoczony jest pięknymi i fantazyjnymi formami skalnymi.
Podobało nam się
W Zamku Ogrodzieniec nakręcono „Zemstę” Andrzeja Wajdy, serial „Janosik”, a niedawno hiperprodukcję „Wiedźmin” realizowaną na zamówienie Netflixa.
(…) Z wycieczki przywieźliśmy prawdziwe skarby, ale nie perły, złote dukaty ani kosztowne kamienie, które w czasach przepychu widywane były na Zamku Ogrodzieniec. To moc wrażeń, wzruszeń i emocji, które można odczuwać tylko wtedy, gdy zwiedza się świat, będąc na wycieczce szkolnej
Do domu wróciliśmy wyczerpani, ale za to w doskonałych humorach i ze wspaniałymi wspomnieniami. Kolejny raz przekonaliśmy się jak piękny i różnorodny jest nasz kraj! Zapraszamy do galerii naszych zdjęć.